vehis
Felietony  RSS
Jak często wymieniać olej w silniku, zależnie od jego rodzaju? Trzy metody i jeszcze jedna pomiędzy [poradnik]


Olej silnikowy jest ważny nie tylko dla samego silnika i jego wewnętrznych części, ale także dla mechanizmów, które są nim smarowane lub potrzebują jego ciśnienia. Wbrew pozorom sama konstrukcja silnika powinna mieć już wpływ odstępy pomiędzy wymianą oleju. Chodzi o przebieg, po jakim — dla bezpieczeństwa jednostki napędowej — należałoby wymieniać olej na nowy. Są trzy metody na serwis olejowy. Każda z nich może mieć swoje zalety i wady. Proponuję też jeszcze jedną, taką dla niezdecydowanych.

Tagi: Aro, Olej
Źródło: www.autocentrum.pl

Kolor spalin diesla wiele mówi o jego kondycji. Warto sprawdzić przy zakupie [poradnik]


Kolor spalin w sprawnym silniku Diesla kilkuletniego auta zawsze będzie taki sam - bezbarwny. Inny świadczy zazwyczaj o jakimś problemie lub... o "tuningu".

Źródło: www.autocentrum.pl

Dopłacisz 30 zł do akumulatora, jeśli nie oddasz starego. To nie wyłudzenie, a prawo [poradnik]


Zakup akumulatora samochodowego to nie to samo co zakup np. filtra czy żarówki. Firmy, działając zgodnie z prawem, muszą zbierać zużyte baterie lub pobierać opłatę za ich brak. Niektórym może się to wydać próbą wyłudzenia, choć w pewnym sensie są i takie działania.

Źródło: www.autocentrum.pl

Co to jest turbosprężarka twin-scroll? [poradnik]


Konstrukcje układów doładowania zmieniają się wraz z potrzebami konstruktorów. Jedną z dość nietypowych potrzeb jest chęć uzyskania dużego momentu obrotowego przy możliwie niskiej prędkości obrotowej, bez rezygnacji z wciąż wysokich wartości przy dużych obrotach, i to w silniku benzynowym. Wydawać by się mogło, że benzyniak nigdy nie będzie miał tak mocnego dołu jak diesel, ale okazuje się, że może mieć. To wszystko za sprawą układu twin-scroll.

Źródło: www.autocentrum.pl

Akumulator wytrzymał zbyt krótko? Zobacz, co przyspiesza jego starzenie [poradnik]


Wiele osób narzeka na krótką trwałość akumulatorów. Rzeczywiście od kilku lat można zaobserwować dość częste wymiany akumulatorów. Ale czy to oznacza, że wykonuje się je gorzej niż dawniej? Raczej zwróciłbym uwagę na postęp w motoryzacji i coraz mniejsze zainteresowanie akumulatorem samych kierowców.

Źródło: www.autocentrum.pl

Na czym polega kradzież na walizkę? Prosta metoda na zabezpieczenie [poradnik]


W dobie bezkluczykowych systemów otwierania i uruchamiania samochodów hitem wśród złodziei aut jest metoda na walizkę. Na czym ona polega oraz jak tanio i skutecznie przed nią się chronić? Podpowiadam.

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Škoda 1.2 TSI E211 (benzynowy)


Kiedy w 2009 r. silnik o tej nazwie debiutował, niedługo potem okazało się, że jest wadliwy. Szybko wdrożono akcje serwisowe i wymiany uszkodzonych jednostek, ale koncern Volkswagena już wtedy wiedział, że ta konstrukcja długo nie pożyje. Dlatego opracował dość szybko następcę z zupełnie nowymi rozwiązaniami.

Źródło: www.autocentrum.pl

Dolewka oleju na trasie. Co zrobić, jeśli nie masz takiego, jak jest w silniku? [poradnik]


Olej silnikowy w niektórych autach może dość szybko zniknąć, kiedy jedziemy np. autostradą, a do tego dynamicznie. Jeśli masz jeden z silników z tendencją do "brania oleju", koniecznie sprawdzaj jego poziom przed wyjazdem i na trasie, kiedy jedziesz gdzieś dalej. Najlepiej mieć też litrowe opakowanie na dolewki. A co, kiedy się skończy, a na najbliższej stacji czy w sklepie nie ma oleju takiego, jaki używamy?

Źródło: www.autocentrum.pl

Co to jest hybrydowa turbosprężarka? [poradnik]


Pojęcie często używane przy modyfikacjach silników nie ma żadnego związku z hybrydowymi samochodami. Jest za to spory związek w tuningiem i zwiększeniem mocy poprzez zmianę doładowania, ale bez istotnych przeróbek mechanicznych.

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Volkswagen 1.4 TSI EA211 (benzynowy)


W 2012 r. pojawił się nowy motor 1.4 TSI będący następcą wadliwej rodziny EA111. Okazał się tak udany, że jest oferowany do dziś, choć tylko w hybrydach Grupy VW. Jego parametry są tak dobre, że przejażdżka kompaktem z tą jednostką wybija z głowy wszystkie inne.

Źródło: www.autocentrum.pl

Dlaczego akumulator bardziej nie lubi lata niż zimy? [poradnik]


Wbrew pozorom to nie niskie, lecz wysokie temperatury wpływają negatywnie na kondycję akumulatora. Kiedy pod maską jest ukrop, a samochód stoi na słońcu, akumulator niszczy się mocniej niż przy dużych mrozach. Dlaczego?

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Fiat 1.6 Multijet (diesel)


Następcą mocniejszych wariantów jednostki 1.9 JTD był jego większy kuzyn o pojemności 2,0 litra, za to mniejszy motor 1.6 Multijet zastąpił te słabsze odmiany. Okazał się z tej trójki najbardziej udany, najmniej problematyczny i równie trwały.

Tagi: Fiat
Źródło: www.autocentrum.pl

Dlaczego wtryskiwacze Common Rail siÄ™ psujÄ…? [poradnik]


Uszkodzenie wtryskiwaczy współczesnych silników Diesla z wtryskiem Common Rail to nierzadko jedna z najdroższych potencjalnie usterek, jaka może mieć miejsce. O ile niektóre starsze wtryskiwacze sprzed 2010 r. jeszcze dało się dość tanio regenerować, o tyle z nowocześniejszymi jest już problem. Jeden tylko wtryskiwacz może kosztować 2000-3000 zł, a jeśli jeden został uszkodzony, to istnieje spore ryzyko, że pozostałe też trzeba będzie niebawem wymienić. Co wpływa na uszkodzenie wtryskiwaczy diesli i jak się przed tym uchronić?

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Škoda 1.2 TSI EA111 (benzynowy)


Wczesna wersja silników 1.2 TSI nie cieszyła się dobrymi opiniami, wręcz przeciwnie. Ale od premiery tej jednostki minęło już ponad 10 lat, mechanicy doskonale ją znają, a nawet sam Volkswagen proponował rozwiązania swoich niedoróbek. Czy dziś ten motor może być wart uwagi?

Źródło: www.autocentrum.pl

Przejazdy kolejowe 2022. Mandaty sÄ… naprawdÄ™ srogie [poradnik]


W 2022 roku, w nowym taryfikatorze mandatów przejazdy kolejowe potraktowano bardzo poważnie. Za nieprawidłowe zachowania w ich pobliżu nie tylko kierowcom, ale i pieszym grożą srogie kary. Nawet czterocyfrowe. Sprawdź, za co konkretnie.

Tagi: Olej, Mandat
Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Renault / Nissan 1.6 dCi (diesel)


W 2011 r. Renault wspólnie z Nissanem opracowało nowy silnik Diesla, którego zadaniem było zapełnienie luki powstałej po wycofaniu jednostki 1.9 dCi. Co ciekawe, te silniki są ze sobą częściowo spokrewnione, choć żadna z cech użytkowych ich nie łączy. Alternatywny dla 1.5 dCi diesel szybko okazał się udaną konstrukcją, ale czy tak można postrzegać go do dziś?

Źródło: www.autocentrum.pl

Co to jest bi-turbo, czyli doładowanie równoległe? [poradnik]


Konstruktorzy silników widlastych mieliby spory problem z doładowaniem ich jedną turbosprężarką. Dlatego też stosują często układ doładowania równoległego, czyli bi-turbo. Wyjaśniam, na czym to polega.

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Opel 1.8 Ecotec (benzynowy)


Konstrukcja tego silnika sięga wczesnych lat 90., a więc ma już 30 lat. W tym materiale przyjrzymy się jednak jego ostatniej wersji ze zmiennymi fazami rozrządu, przygotowanej na rok 2005 i produkowanej do 2014 r. Napędzał on nie tylko samochody Opla.

Tagi: Opel
Źródło: www.autocentrum.pl

Kiedy amortyzator nadaje się do wymiany i czy można wymienić jeden? [poradnik]


Amortyzatory to dość niewielkie, ale bardzo ważne części samochodu, od których sprawności zależy stabilność podczas jazdy, szczególnie podczas wykonywania manewrów. Nie jest jednak takie proste sprawdzenie, czy działają poprawnie. Nie do końca jest też zasadą, że zawsze trzeba je wymieniać parami.

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Volkswagen / Audi 1.6 FSI (benzynowy)


Osoby bez większej wiedzy na temat motoryzacji i rozeznania rynku mogą kupić zupełnie nieświadomie auto z silnikiem 1.6 FSI, ponieważ słyszały, że ten czy inny model z benzynowym 1.6 jest bardzo dobry. Różnią się jednak i to bardzo. FSI oznacza bezpośredni wtrysk benzyny, a więc pewne kłopoty. Lepiej pozbyć się takiego auta. Czy potem będzie się żałować?

Źródło: www.autocentrum.pl

Co to jest olej Low SAPS? Może to dotyczyć twojego auta [poradnik]


Oleje silnikowe można podzielić ze względu na klasy jakościowe, lepkość, bazę, z jakiej są wykonane, ale też z uwagi na kilka dodatkowych parametrów. Warto pamiętać, że niektóre samochody nie tolerują olejów innych niż low SAPS.

Tagi: Olej
Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Škoda 1.0 MPI (benzynowy)


Jednostka zaprojektowana i produkowana przez ŠkodÄ™ trafiÅ‚a tylko do najmniejszych modelu Grupy VW, ale zasÅ‚użyÅ‚a sobie na bardzo dobrÄ… opiniÄ™ dziÄ™ki niskiej awaryjnoÅ›ci, niezÅ‚ym osiÄ…gom i dobremu zużyciu paliwa. Ta prosta konstrukcja, choć stosunkowo mÅ‚oda, obiecuje wysokÄ… trwaÅ‚ość.

Tagi: Aro
Źródło: www.autocentrum.pl

Pierścienie centrujące na koła – ich rola jest ważniejsza, niż się wydaje [poradnik]


Pierścienie centrujące zakłada się do kół o niefabrycznej średnicy otworu centralnego, ale — wbrew niektórym opiniom — nie przenoszą obciążeń i nie wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Co nie znaczy, że są niepotrzebne. Po dłuższym czasie ich brak może przynieść kłopoty.

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Fiat 1.2 8V/16V (benzynowy)


Jedna z podstawowych jednostek napędowych Fiata po roku 2000 przez 20 lat zyskała wyłącznie pozytywne opinie, ale dotyczące trwałości, niezawodności oraz kosztów serwisu. Przeszła kilka modyfikacji, ale w całym okresie produkcji brakowało jednego - mocy.

Tagi: Fiat
Źródło: www.autocentrum.pl

Ile można tankować i przewozić paliwa na własne potrzeby? [poradnik]


Zakup dużej ilości paliwa i jego transport na potrzeby własne to nic szczególnego. Tak robią szczególnie przedsiębiorcy, gdy potrzebują różnego rodzaju paliw do swoich maszyn i pojazdów, którymi nie mogą przyjechać na stację. To samo dotyczy rolników, którym nie opłaca się jechać traktorem czy innym pojazdem na tankowanie. Poznajcie limity tankowania i transportu paliwa dla osób nieposiadających uprawnień do takiego transportu.

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Renault / Nissan 1.4 TCe (benzynowy)


Są takie silniki, które były zbyt krótko, by się nimi nacieszyć. Jednym z nich jest owoc współpracy Renault i Nissana, kiedy to alians wchodził powoli w downsizing. Do dziś to jeden z najbardziej interesujących downsizingowych benzyniaków z tego okresu, ale karierę zakończył bardzo szybko.

Źródło: www.autocentrum.pl

Jakie auta są odporne na kradzież "na walizkę"? Lista ADAC


Niemiecki automobilklub ADAC zajmuje się badaniem samochodów pod kątem odporności na kradzież "na walizkę". Po sprawdzeniu 501 modeli przygotowano listę tych, których nie da się w ten sposób ukraść. Niestety, jest ona krótka - zawiera tylko 31 aut.

Tagi: ADAC
Źródło: www.autocentrum.pl

Co to znaczy "typowe usterki dla diesli z układem Common Rail"? [poradnik]


Stosunkowo często w artykułach na temat diesli z Common Rail stosuje się określenie "typowe dla nich usterki". Co to znaczy i z czym się to wiąże? Z czym należy się liczyć, kupując jakiegokolwiek diesla z Common Rail?

Źródło: www.autocentrum.pl

Po co akumulator 12-woltowy w aucie elektrycznym? Jest ważniejszy, niż myślisz [poradnik]


Mogłoby się wydawać, że skoro samochód elektryczny ma akumulator, z którego czerpie prąd do poruszania się, to klasyczny akumulator 12-woltowy jest zbędny. Nic bardziej mylącego, ponieważ spełnia on niemal wszystkie te same funkcje, co w zwykłym samochodzie spalinowym.

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Ford 1.6 Ti-VCT (benzynowy)


Pierwszy silnik z rodziny Zetec zadebiutował w 1998 r. głównie z myślą o Fordzie Focusie i do samego końca, przez trzy generacje, był jedną z podstawowych jednostek dla tego modelu. To w tym aucie zakończono jego produkcję. Przyjrzyjmy się jego ostatniej wersji o skomplikowanej nazwie 1.6 Ti-VCT.

Tagi: Ford
Źródło: www.autocentrum.pl

reklama
Polecamy
Jak miałem zostać Hondziarzem i mi nie wyszło.

#zrodlo

Szczerze mówiąc mam dość wszech panującej drożyzny. Co prawda jestem w tej uprzywilejowanej części społeczeństwa, której wypłata wystarcza do „pierwszego”, szczególnie że przelew wpływa pod koniec miesiąca, ale odnoszę wrażenie, że sprzedawcy i dystrybutorzy przyzwyczaili nas, konsumentów do wysokich cen. Nie potrzebuję wykładu z makroekonomii czy tego jak działa rynek, po prostu chcę powiedzieć, że najwyraźniej robią nas w bambuko.…


Źródło: 99octanow.pl

reklama
Punkta.pl – porównywarka OC
Kontakt z nami
MotoInfo24.pl poleca:   Oferty poleasingoweUbezpieczenia OC /ACCzęści samochodoweSporty samochodowe