Felietony  RSS
Encyklopedia silników: Opel 1.6 SIDI Ecotec (benzynowy)


Choć Opel od lat stosował jednostki benzynowe z doładowaniem, również o pojemności 1,6 litra, to doświadczenia z wtryskiem bezpośrednim miał raczej mizerne. Mimo to opracowany w myśl idei downsizingu motor SIDI okazał się nie tylko strzałem w dziesiątkę, ale i udaną konstrukcją.

Tagi: Opel
Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Honda 1.6 i-DTEC (diesel)

#zrodlo
Supernowoczesny i jednocześnie ostatni diesel Hondy okazał się równie dobry, jak wadliwy. Zaimponował kierowcom dynamiką, zużyciem paliwa i wysoką kulturą pracy, ale niestety — nie imponuje trwałością. Co gorsza, motor można określić mianem jednorazowego.

Tagi: Honda
Źródło: www.autocentrum.pl

Bony na paliwo. Ostatni moment, by zatankować za darmo


Trwa plebiscyt na Samochód Roku Wirtualnej Polski. Jedną z nagród przyznają internauci. Każdy, kto weźmie udział, ma szansę wygrać bon na paliwo.

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: VW 1.4 TDI CR (diesel)


Silnik 1.4 TDI — znany od 1999 r. i bazujący na starej konstrukcji 1.9 TDI — nie ma z tą jednostką wiele wspólnego, poza nazwą i pojemnością wynoszącą 1422 cm3. A to i tak wystarczy, by pomylić tego starego klekota z jego nowoczesnym następcą.

Źródło: www.autocentrum.pl

Co to jest twin-turbo, czyli doładowanie sekwencyjne, czyli szeregowe? [poradnik]


Kiedy konstruktorowi silnika zależy ma możliwie najwyższym momencie obrotowym przy najniższych obrotach i jednocześnie na wyeliminowaniu zjawiska turbodziury, to stosuje doładowanie sekwencyjne, niezależnie od tego, czy mowa tu o silniku rzędowym, widlastym czy przeciwsobnym. Wyjaśniam, na czym polega i jak działa układ twin-turbo.

Źródło: www.autocentrum.pl

Jak wydłużyć trwałość akumulatora? Rozwiązanie jest tak banalne, że aż trudno uwierzyć [poradnik]


Macie już dość nudnych poradników na temat akumulatorów (o sprawdzaniu jego napięcia i używaniu miernika), bo i tak nie zamierzacie bawić się w elektryka? Wydaje wam się, że kiedyś to robili porządne akumulatory, a teraz to badziewie ledwo przetrwa trzy lata. Zanim wylejecie swoją złość na producentów akumulatorów, przeczytajcie ten poradnik i odpowiedzcie na pytanie: czy stosujecie te trzy proste metody, a przynajmniej tę trzecią?

Źródło: www.autocentrum.pl

Jak często wymieniać olej w silniku, zależnie od jego rodzaju? Trzy metody i jeszcze jedna pomiędzy [poradnik]


Olej silnikowy jest ważny nie tylko dla samego silnika i jego wewnętrznych części, ale także dla mechanizmów, które są nim smarowane lub potrzebują jego ciśnienia. Wbrew pozorom sama konstrukcja silnika powinna mieć już wpływ odstępy pomiędzy wymianą oleju. Chodzi o przebieg, po jakim — dla bezpieczeństwa jednostki napędowej — należałoby wymieniać olej na nowy. Są trzy metody na serwis olejowy. Każda z nich może mieć swoje zalety i wady. Proponuję też jeszcze jedną, taką dla niezdecydowanych.

Tagi: Aro, Olej
Źródło: www.autocentrum.pl

Kolor spalin diesla wiele mówi o jego kondycji. Warto sprawdzić przy zakupie [poradnik]


Kolor spalin w sprawnym silniku Diesla kilkuletniego auta zawsze będzie taki sam - bezbarwny. Inny świadczy zazwyczaj o jakimś problemie lub... o "tuningu".

Źródło: www.autocentrum.pl

Dopłacisz 30 zł do akumulatora, jeśli nie oddasz starego. To nie wyłudzenie, a prawo [poradnik]


Zakup akumulatora samochodowego to nie to samo co zakup np. filtra czy żarówki. Firmy, działając zgodnie z prawem, muszą zbierać zużyte baterie lub pobierać opłatę za ich brak. Niektórym może się to wydać próbą wyłudzenia, choć w pewnym sensie są i takie działania.

Źródło: www.autocentrum.pl

Co to jest turbosprężarka twin-scroll? [poradnik]


Konstrukcje układów doładowania zmieniają się wraz z potrzebami konstruktorów. Jedną z dość nietypowych potrzeb jest chęć uzyskania dużego momentu obrotowego przy możliwie niskiej prędkości obrotowej, bez rezygnacji z wciąż wysokich wartości przy dużych obrotach, i to w silniku benzynowym. Wydawać by się mogło, że benzyniak nigdy nie będzie miał tak mocnego dołu jak diesel, ale okazuje się, że może mieć. To wszystko za sprawą układu twin-scroll.

Źródło: www.autocentrum.pl

Akumulator wytrzymał zbyt krótko? Zobacz, co przyspiesza jego starzenie [poradnik]


Wiele osób narzeka na krótką trwałość akumulatorów. Rzeczywiście od kilku lat można zaobserwować dość częste wymiany akumulatorów. Ale czy to oznacza, że wykonuje się je gorzej niż dawniej? Raczej zwróciłbym uwagę na postęp w motoryzacji i coraz mniejsze zainteresowanie akumulatorem samych kierowców.

Źródło: www.autocentrum.pl

Na czym polega kradzież na walizkę? Prosta metoda na zabezpieczenie [poradnik]


W dobie bezkluczykowych systemów otwierania i uruchamiania samochodów hitem wśród złodziei aut jest metoda na walizkę. Na czym ona polega oraz jak tanio i skutecznie przed nią się chronić? Podpowiadam.

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Škoda 1.2 TSI E211 (benzynowy)


Kiedy w 2009 r. silnik o tej nazwie debiutował, niedługo potem okazało się, że jest wadliwy. Szybko wdrożono akcje serwisowe i wymiany uszkodzonych jednostek, ale koncern Volkswagena już wtedy wiedział, że ta konstrukcja długo nie pożyje. Dlatego opracował dość szybko następcę z zupełnie nowymi rozwiązaniami.

Źródło: www.autocentrum.pl

Dolewka oleju na trasie. Co zrobić, jeśli nie masz takiego, jak jest w silniku? [poradnik]


Olej silnikowy w niektórych autach może dość szybko zniknąć, kiedy jedziemy np. autostradą, a do tego dynamicznie. Jeśli masz jeden z silników z tendencją do "brania oleju", koniecznie sprawdzaj jego poziom przed wyjazdem i na trasie, kiedy jedziesz gdzieś dalej. Najlepiej mieć też litrowe opakowanie na dolewki. A co, kiedy się skończy, a na najbliższej stacji czy w sklepie nie ma oleju takiego, jaki używamy?

Źródło: www.autocentrum.pl

Co to jest hybrydowa turbosprężarka? [poradnik]


Pojęcie często używane przy modyfikacjach silników nie ma żadnego związku z hybrydowymi samochodami. Jest za to spory związek w tuningiem i zwiększeniem mocy poprzez zmianę doładowania, ale bez istotnych przeróbek mechanicznych.

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Volkswagen 1.4 TSI EA211 (benzynowy)


W 2012 r. pojawił się nowy motor 1.4 TSI będący następcą wadliwej rodziny EA111. Okazał się tak udany, że jest oferowany do dziś, choć tylko w hybrydach Grupy VW. Jego parametry są tak dobre, że przejażdżka kompaktem z tą jednostką wybija z głowy wszystkie inne.

Źródło: www.autocentrum.pl

Dlaczego akumulator bardziej nie lubi lata niż zimy? [poradnik]


Wbrew pozorom to nie niskie, lecz wysokie temperatury wpływają negatywnie na kondycję akumulatora. Kiedy pod maską jest ukrop, a samochód stoi na słońcu, akumulator niszczy się mocniej niż przy dużych mrozach. Dlaczego?

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Fiat 1.6 Multijet (diesel)


Następcą mocniejszych wariantów jednostki 1.9 JTD był jego większy kuzyn o pojemności 2,0 litra, za to mniejszy motor 1.6 Multijet zastąpił te słabsze odmiany. Okazał się z tej trójki najbardziej udany, najmniej problematyczny i równie trwały.

Tagi: Fiat
Źródło: www.autocentrum.pl

Dlaczego wtryskiwacze Common Rail się psują? [poradnik]


Uszkodzenie wtryskiwaczy współczesnych silników Diesla z wtryskiem Common Rail to nierzadko jedna z najdroższych potencjalnie usterek, jaka może mieć miejsce. O ile niektóre starsze wtryskiwacze sprzed 2010 r. jeszcze dało się dość tanio regenerować, o tyle z nowocześniejszymi jest już problem. Jeden tylko wtryskiwacz może kosztować 2000-3000 zł, a jeśli jeden został uszkodzony, to istnieje spore ryzyko, że pozostałe też trzeba będzie niebawem wymienić. Co wpływa na uszkodzenie wtryskiwaczy diesli i jak się przed tym uchronić?

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Škoda 1.2 TSI EA111 (benzynowy)


Wczesna wersja silników 1.2 TSI nie cieszyła się dobrymi opiniami, wręcz przeciwnie. Ale od premiery tej jednostki minęło już ponad 10 lat, mechanicy doskonale ją znają, a nawet sam Volkswagen proponował rozwiązania swoich niedoróbek. Czy dziś ten motor może być wart uwagi?

Źródło: www.autocentrum.pl

Przejazdy kolejowe 2022. Mandaty są naprawdę srogie [poradnik]


W 2022 roku, w nowym taryfikatorze mandatów przejazdy kolejowe potraktowano bardzo poważnie. Za nieprawidłowe zachowania w ich pobliżu nie tylko kierowcom, ale i pieszym grożą srogie kary. Nawet czterocyfrowe. Sprawdź, za co konkretnie.

Tagi: Olej, Mandat
Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Renault / Nissan 1.6 dCi (diesel)


W 2011 r. Renault wspólnie z Nissanem opracowało nowy silnik Diesla, którego zadaniem było zapełnienie luki powstałej po wycofaniu jednostki 1.9 dCi. Co ciekawe, te silniki są ze sobą częściowo spokrewnione, choć żadna z cech użytkowych ich nie łączy. Alternatywny dla 1.5 dCi diesel szybko okazał się udaną konstrukcją, ale czy tak można postrzegać go do dziś?

Źródło: www.autocentrum.pl

Co to jest bi-turbo, czyli doładowanie równoległe? [poradnik]


Konstruktorzy silników widlastych mieliby spory problem z doładowaniem ich jedną turbosprężarką. Dlatego też stosują często układ doładowania równoległego, czyli bi-turbo. Wyjaśniam, na czym to polega.

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Opel 1.8 Ecotec (benzynowy)


Konstrukcja tego silnika sięga wczesnych lat 90., a więc ma już 30 lat. W tym materiale przyjrzymy się jednak jego ostatniej wersji ze zmiennymi fazami rozrządu, przygotowanej na rok 2005 i produkowanej do 2014 r. Napędzał on nie tylko samochody Opla.

Tagi: Opel
Źródło: www.autocentrum.pl

Kiedy amortyzator nadaje się do wymiany i czy można wymienić jeden? [poradnik]


Amortyzatory to dość niewielkie, ale bardzo ważne części samochodu, od których sprawności zależy stabilność podczas jazdy, szczególnie podczas wykonywania manewrów. Nie jest jednak takie proste sprawdzenie, czy działają poprawnie. Nie do końca jest też zasadą, że zawsze trzeba je wymieniać parami.

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Volkswagen / Audi 1.6 FSI (benzynowy)


Osoby bez większej wiedzy na temat motoryzacji i rozeznania rynku mogą kupić zupełnie nieświadomie auto z silnikiem 1.6 FSI, ponieważ słyszały, że ten czy inny model z benzynowym 1.6 jest bardzo dobry. Różnią się jednak i to bardzo. FSI oznacza bezpośredni wtrysk benzyny, a więc pewne kłopoty. Lepiej pozbyć się takiego auta. Czy potem będzie się żałować?

Źródło: www.autocentrum.pl

Co to jest olej Low SAPS? Może to dotyczyć twojego auta [poradnik]


Oleje silnikowe można podzielić ze względu na klasy jakościowe, lepkość, bazę, z jakiej są wykonane, ale też z uwagi na kilka dodatkowych parametrów. Warto pamiętać, że niektóre samochody nie tolerują olejów innych niż low SAPS.

Tagi: Olej
Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Škoda 1.0 MPI (benzynowy)


Jednostka zaprojektowana i produkowana przez Škodę trafiła tylko do najmniejszych modelu Grupy VW, ale zasłużyła sobie na bardzo dobrą opinię dzięki niskiej awaryjności, niezłym osiągom i dobremu zużyciu paliwa. Ta prosta konstrukcja, choć stosunkowo młoda, obiecuje wysoką trwałość.

Tagi: Aro
Źródło: www.autocentrum.pl

Pierścienie centrujące na koła – ich rola jest ważniejsza, niż się wydaje [poradnik]


Pierścienie centrujące zakłada się do kół o niefabrycznej średnicy otworu centralnego, ale — wbrew niektórym opiniom — nie przenoszą obciążeń i nie wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Co nie znaczy, że są niepotrzebne. Po dłuższym czasie ich brak może przynieść kłopoty.

Źródło: www.autocentrum.pl

Encyklopedia silników: Fiat 1.2 8V/16V (benzynowy)


Jedna z podstawowych jednostek napędowych Fiata po roku 2000 przez 20 lat zyskała wyłącznie pozytywne opinie, ale dotyczące trwałości, niezawodności oraz kosztów serwisu. Przeszła kilka modyfikacji, ale w całym okresie produkcji brakowało jednego - mocy.

Tagi: Fiat
Źródło: www.autocentrum.pl

reklama
321sprzedane
Polecamy
Szybka prosta – Cupra Formentor.

Nadwozie: Stylistyka niezaprzeczalnie przywodzi na myśl modele hiszpańskiej marki. Najszybsze wersje także występują we flagowej szarości wzbogaconej miedzianymi akcentami. Formentor to wyjątkowo udany wizualnie samochód, który spodoba się większości, a na tle pozostałych modeli koncernu VAG jest pożądanym i miłym powiewem świeżości. Chociaż bardziej zefirkiem. Wnętrze: Jak na kompaktowego SUV-a miejsca jest sporo. Kilka sportowych akcentów oraz tapicerka w kolorze… first appeared on .


Tagi: Aro
Źródło: 99octanow.pl

reklama
Kontakt z nami
MotoInfo24.pl poleca:   Oferty poleasingoweUbezpieczenia OC /ACCzęści samochodoweSporty samochodowe