Punkta.pl – porównywarka OC
Bezpieczeństwo  RSS
Gdy policjant kieruje ruchem

#zrodlo

Widok policjanta kierującego ruchem jest tak rzadki, że wielu kierowców nie potrafi poprawnie zinterpretować pokazywanych poleceń. Ważne, aby pamiętać, że sygnały dawane przez osobę kierującą ruchem są ważniejsze niż światła (nawet jeśli są włączone) oraz znaki drogowe.

Tagi: Policja
Źródło: moto-przestrzen.pl

Niebezpiecznie dla pieszych od września

#zrodlo

Co roku od września rośnie liczba wypadków z udziałem pieszych. Ten niebezpieczny dla niechronionych użytkowników ruchu okres trwa w Polsce aż do stycznia. W 2022 roku najwięcej osób odniosło obrażenia w grudniu, a w styczniu odnotowano najwyższą liczbę przypadków śmiertelnych. Z analiz wynika, że w piątki oraz w godzinach od 16.00 do 19.00 należy zachować szczególną ostrożność.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Płynnie, czyli rozsądnie

#zrodlo

Płynna jazda nie polega wbrew pozorom na jeżdżeniu powoli, bo prędkość musi być dostosowana do obowiązujących przepisów i okoliczności. To po prostu przeciwieństwo gwałtownego i pełnego emocji stylu prowadzenia samochodu, który stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Spokój i rozsądek pozwolą też zaoszczędzić na paliwie i zmniejszyć zużycie pojazdu.

Źródło: moto-przestrzen.pl

W obszarze niezabudowanym bardziej niebezpiecznie

#zrodlo

Pomimo tego, że do większości wypadków dochodzi w obszarze zabudowanym (70%), to kiedy mają miejsce poza tym terenem, traci w nich życie więcej osób. W co piątym ginie człowiek, podczas gdy w wypadku w strefie zabudowanej w co dwudziestym. Gdzie kierowcy powinni zachowywać szczególną ostrożność i na co zwracać uwagę?

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Zadbaj o prawidłowe ustawienie fotela

#zrodlo

Prawidłowe ustawienie fotela kierowcy jest kluczowe w kontekście bezpieczeństwa jazdy oraz uniknięcia urazów, a nawet ocalenia życia podczas wypadku. Badania pokazują, że na przykład zbytnio przesunięta do przodu pozycja kierowcy spowoduje podczas hamowania awaryjnego poważniejsze obrażenia ciała, obszaru głowy, szyi i klatki piersiowej. Jednak niewłaściwa wysokość siedziska, odległość od pedałów lub nieodpowiednie wyregulowanie oparcia może być także przyczyną nadmiernego obciążenia kręgosłupa, kolan czy nadwyrężenia szyi.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak jeździć na suwak?

#zrodlo

Jazda na suwak, pomimo tego, że wymagana przepisami na drogach z kończącym się pasem ruchu, dla wielu kierowców nadal jest bardziej kwestią uprzejmości. W tym przypadku kultura idzie w parze z prawem. Jak należy poruszać się na pasie, który się kończy? Ile samochodów powinno się wpuścić? Czy jazda na suwak obowiązuje także na pasie rozbiegowym, włączającym się do ruchu? O obowiązujących regułach przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Obiekty latające w samochodzie – potrójne zagrożeniePo pierwsze niezabezpieczone rzeczy w samochodzie stanowią śmiertelne zagrożenie w przypadku nagłego hamowania lub kolizji. Zostawiona luzem butelka z napojem może uderzyć w kierowcę albo pasażera, przemieszczając się bezwładnie z dużą prędkością, z siłą wielokrotnie przewyższającą jej pierwotny ciężar. Po drugie mogą być przyczyną utraty koncentracji, gdy prowadzący pojazd zamiast skupić się na sytuacji na drodze, próbuje łapać spadające przedmioty. Po trzecie istnieje ryzyko, że mały obiekt może utknąć na przykład pod pedałem hamulca.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jazda nocą

#zrodlo

Korki i wysokie temperatury są bardzo męczące i stresujące, więc część kierowców decyduje się w okresie letnim na jazdę nocą. Jednak gdy unikamy jednych uciążliwości podróżowania, niestety mogą pojawiać się inne: senność, oślepiające reflektory samochodów z naprzeciwka czy niewystarczająca widoczność związana ze słabym oświetleniem. Można zmniejszyć ryzyko, odpowiednio przygotowując się do takiej podróży.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom w podróży?

#zrodlo

Według badań przeprowadzonych przez American Automobile Association wynika, aż 80% właścicieli zwierząt przewozi swoje pupile w samochodzie. Niezależnie od tego, czy jedziemy na dłuższe wakacje, do weterynarza, czy po prostu na krótką wycieczkę za miasto, należy pamiętać, że przewożenie czworonożnych członków rodziny bez odpowiednich zabezpieczeń może być niebezpieczne. Mając to na uwadze marka SEAT oferuje gamę produktów, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo futrzanych przyjaciół podczas podróży samochodem.

Tagi: Seat
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kultura na drodze zwiększa płynność ruchu

#zrodlo

Międzynarodowy Dzień Uprzejmości na Drodze jest obchodzony 5 kwietnia. Święto wywodzi się z Francji, ale szybko zyskało popularność na całym świecie. Co to znaczy być uprzejmym na drodze? Przestrzeganie przepisów oraz bycie przewidywalnym i wyrozumiałym kierowcą. Tak rozumiana uprzejmość ma dodatkowo pozytywny wpływ na płynność ruchu.

Tagi: Aro
Źródło: moto-przestrzen.pl

Alarm zmęczenia, zrób przerwę

#zrodlo

Wiele samochodów jest obecnie wyposażonych w systemy, które wspomagają kierowcę podczas jazdy. Jednym z nich jest kontrola wykrywania symptomów zmęczenia, szczególnie przydatna podczas pokonywania monotonnej trasy (autostrady, drogi szybkiego ruchu). Kierujący jest wówczas ostrzegany poprzez sygnały dźwiękowe i komunikat na tablicy wskaźników o treści na przykład „Alarm zmęczenia zrób przerwę”. Taka funkcja z pewnością stanowi dodatkową pomoc, jednak nie zwalnia prowadzącego pojazd z odpowiedzialności.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Obiekty latające w samochodzie – potrójne zagrożenie

#zrodlo

Po pierwsze niezabezpieczone rzeczy w samochodzie stanowią śmiertelne zagrożenie w przypadku nagłego hamowania lub kolizji. Zostawiona luzem butelka z napojem może uderzyć w kierowcę albo pasażera, przemieszczając się bezwładnie z dużą prędkością, z siłą wielokrotnie przewyższającą jej pierwotny ciężar. Po drugie mogą być przyczyną utraty koncentracji, gdy prowadzący pojazd zamiast skupić się na sytuacji na drodze, próbuje łapać spadające przedmioty. Po trzecie istnieje ryzyko, że mały obiekt może utknąć na przykład pod pedałem hamulca.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Deska na dachu

#zrodlo

Jak przewieźć deskę windsurfingową lub kajak? Sprzęt pływający jest szczególnie trudny do przewożenia. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie go na dachu i odpowiednie przymocowanie do belek mocujących. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, jak zrobić to bezpiecznie i na co uważać podczas jazdy.

Tagi: Dacia, Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Bez nerwów, to tylko upałWysokie temperatury i bezchmurne niebo to wymarzona pogoda na wakacje, lecz w czasie podróży samochodem może dla wielu kierowców stanowić wyzwanie. Klimatyzacja w aucie znacznie poprawia komfort jazdy, ale z reguły nie przebywamy cały czas w chłodzonych pomieszczeniach i upał ma wpływ na samopoczucie. Irytacja, skłonność do ryzykownych i nerwowych manewrów, takie zachowania mogą pojawiać się u prowadzącego pojazd zmęczonego ekstremalnym gorącem.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jazda nocÄ…Korki i wysokie temperatury są bardzo męczące i stresujące, więc część kierowców decyduje się w okresie letnim na jazdę nocą. Jednak gdy unikamy jednych uciążliwości podróżowania, niestety mogą pojawiać się inne: senność, oślepiające reflektory samochodów z naprzeciwka czy niewystarczająca widoczność związana ze słabym oświetleniem. Można zmniejszyć ryzyko, odpowiednio przygotowując się do takiej podróży.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Na promie parkowanie jak w ParyżuJeśli ktoś ma w planach wakacyjnych zwiedzanie krajów skandynawskich samochodem, to atrakcyjną opcją może być skorzystanie z transportu promowego. Jak powinien być zaparkowany pojazd na promie? Czy można pozostać w aucie podczas podróży? Czy problemem będzie bagażnik dachowy? Radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Burza na drodzeW Polsce sezon burzowy trwa zazwyczaj od kwietnia do września, ale apogeum występuje między czerwcem a sierpniem. Takie warunki pogodowe podczas podróży samochodem stanowią zagrożenie ze względu na bardzo ograniczoną widoczność, ryzyko akwaplanacji czy porywisty wiatr. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, jak zachować się na drodze w tego rodzaju okolicznościach.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Czerwiec jednym z najbardziej niebezpiecznych miesięcyCzerwiec od wielu lat jest w statystykach policji miesiącem o największej liczbie wypadków. W zeszłym roku odnotowano 2349 zdarzeń, w których życie straciło 190 osób, a 2762 zostało rannych. Na drogach poza obszarem zabudowanym było więcej ofiar śmiertelnych, gdyż w co piątym wypadku zginął człowiek, podczas gdy w obszarze zabudowanym w co dwudziestym.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Na poboczuPobocze jest według policyjnych statystyk trzecie wśród miejsc, gdzie notuje się najwięcej wypadków drogowych. W zeszłym roku na poboczu doszło do 799 takich zdarzeń, zginęło w nich 171 osób, a 904 zostały ranne*. Czy ta część drogi jest szczególnie niebezpieczna, czy może kierowcy zapominają, że nie służy ona jako dodatkowy pas do wyprzedzania albo parkowania?

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowca z wadÄ… wzrokuOkulary czy soczewki za kierownicą? Głównym argumentem za używaniem soczewek kontaktowych podczas prowadzenia samochodu może być fakt, że zapewniają lepsze widzenie we wszystkich kierunkach. Okulary, szczególnie w przypadku grubszych oprawek, mogą częściowo blokować widzenie boczne.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Najpierw kierunkowskaz, potem hamowanieObok braku sygnalizowania kierunkowskazem planowanego manewru, podstawowym błędem wielu kierowców jest nieodpowiedni moment włączenia kierunkowskazu. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne sygnalizowanie stwarza zagrożenie na drodze. Aby inni uczestnicy ruchu wiedzieli, dlaczego pojazd zwalnia, trzeba włączać kierunkowskaz przed hamowaniem, a nie odwrotnie.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Nie oglądaj własnego auta w lusterkachPrawidłowe ustawienie lusterek w samochodzie pozwala kierowcy na obserwowanie sytuacji na drodze za pojazdem i na sąsiednich pasach. Tylko jak ustawić je prawidłowo, żeby maksymalizować pole widzenia kierującego i minimalizować tzw. martwe pole? Czy metoda „na klamkę”, czyli z widoczną klamką drzwi bocznych auta jest odpowiednia? Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault odpowiadają: lusterka boczne nie służą do oglądania własnego samochodu.

Tagi: Mini, Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Nieprawidłowe wyprzedzanie problemem na polskich drogachNieprawidłowe wyprzedzanie było przyczyną prawie 5% wypadków spowodowanych przez kierujących w Polsce w 2022 roku, w których straciły życie 153 osoby. Stanowi to aż 9,4% spośród wszystkich zabitych w tego rodzaju zdarzeniach. Jednocześnie było 1042 rannych. Te statystyki pokazują, że z pozoru prosty manewr, który każdy kierowca wykonuje w swoim życiu tysiące razy, to jednak poważna sprawa.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom w podróży?Według badań przeprowadzonych przez American Automobile Association wynika, aż 80% właścicieli zwierząt przewozi swoje pupile w samochodzie. Niezależnie od tego, czy jedziemy na dłuższe wakacje, do weterynarza, czy po prostu na krótką wycieczkę za miasto, należy pamiętać, że przewożenie czworonożnych członków rodziny bez odpowiednich zabezpieczeń może być niebezpieczne. Mając to na uwadze marka SEAT oferuje gamę produktów, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo futrzanych przyjaciół podczas podróży samochodem.

Tagi: Seat
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kultura na drodze zwiększa płynność ruchuMiędzynarodowy Dzień Uprzejmości na Drodze jest obchodzony 5 kwietnia. Święto wywodzi się z Francji, ale szybko zyskało popularność na całym świecie. Co to znaczy być uprzejmym na drodze? Przestrzeganie przepisów oraz bycie przewidywalnym i wyrozumiałym kierowcą. Tak rozumiana uprzejmość ma dodatkowo pozytywny wpływ na płynność ruchu.

Tagi: Aro
Źródło: moto-przestrzen.pl

Parkuj jak należyNaukę parkowania trzeba zacząć od opanowania odpowiednich manewrów, ale parkowanie tyłem nadal może stanowić wyzwanie dla części kierowców nawet po wielu latach posiadania prawa jazdy. Prawidłowe ustawienie samochodu i wybór tego miejsca to także kwestia przestrzegania przepisów prawa oraz rozsądku i szacunku do innych kierowców.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Nie mniej niż 1 metrWiosną, gdy warunki atmosferyczne są bardziej przyjazne i bezpieczniejsze dla rowerzystów czy motocyklistów, na ścieżki rowerowe oraz drogi powracają niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Kierujący pojazdami muszą teraz uważniej rozglądać się przy wykonywaniu manewrów, a przy wyprzedzaniu rowerzysty zawsze zwolnić i zachować odległość nie mniejszą niż 1 metr.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Na wybojach przede wszystkim płynnieJeśli kierowca znajdzie się na jezdni o nawierzchni nierównej, zniszczonej czy po prostu na polnej drodze pełnej wybojów, powinien przede wszystkim zastanowić się, czy do celu może dojechać inną trasą. Gdy nie ma takiej możliwości, powinien jechać płynnie, omijać dziury lub delikatnie pokonywać je manewrując pedałami i unikać gwałtownego hamowania.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, kiedy ostatnio wymieniałeś pióra wycieraczek?Wycieraczki to proste urządzenia, bez których nie da się jeździć bezpiecznie. Właściwy stan wycieraczek to istotny element bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów przez cały rok.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Trzymaj siÄ™ mocnoPojawiające się czasami silne wiatry mogą utrudnić kierowcom podróżowanie, w szczególności gdy trasa przebiega po drogach znajdujących się na otwartych przestrzeniach. W takich warunkach atmosferycznych kluczowe jest utrzymanie kontroli nad kierownicą, czyli stabilny i mocny uchwyt kierownicy.

Źródło: moto-przestrzen.pl

reklama
Polecamy
Postępowanie po wybuchu bomby atomowej

Postępowanie po wybuchu bomby atomowejPostępowanie po wybuchu bomby atomowej – wiedza na ten temat, w kontekście napiętej sytuacji na Ukrainie jest niezwykle istotna. Czy Rosja rzeczywiście może posunąć się do użycia broni atomowej? Trudno dziś udzielić jednoznacznej odpowiedzi, warto jednak być przygotowanym, w razie gdyby sprawdził się najgorszy ze scenariuszy. Postępowanie po wybuchu bomby atomowej – zasięg i działanie […]

Tagi: MG
Źródło: bezpiecznapodroz.org

reklama
vehis
Kontakt z nami
MotoInfo24.pl poleca:   Oferty poleasingoweUbezpieczenia OC /ACCzęści samochodoweSporty samochodowe