Bezpieczeństwo  RSS
Nie mniej niż 1 metrWiosną, gdy warunki atmosferyczne są bardziej przyjazne i bezpieczniejsze dla rowerzystów czy motocyklistów, na ścieżki rowerowe oraz drogi powracają niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Kierujący pojazdami muszą teraz uważniej rozglądać się przy wykonywaniu manewrów, a przy wyprzedzaniu rowerzysty zawsze zwolnić i zachować odległość nie mniejszą niż 1 metr.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Na wybojach przede wszystkim płynnieJeśli kierowca znajdzie się na jezdni o nawierzchni nierównej, zniszczonej czy po prostu na polnej drodze pełnej wybojów, powinien przede wszystkim zastanowić się, czy do celu może dojechać inną trasą. Gdy nie ma takiej możliwości, powinien jechać płynnie, omijać dziury lub delikatnie pokonywać je manewrując pedałami i unikać gwałtownego hamowania.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, kiedy ostatnio wymieniałeś pióra wycieraczek?Wycieraczki to proste urządzenia, bez których nie da się jeździć bezpiecznie. Właściwy stan wycieraczek to istotny element bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów przez cały rok.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Trzymaj się mocnoPojawiające się czasami silne wiatry mogą utrudnić kierowcom podróżowanie, w szczególności gdy trasa przebiega po drogach znajdujących się na otwartych przestrzeniach. W takich warunkach atmosferycznych kluczowe jest utrzymanie kontroli nad kierownicą, czyli stabilny i mocny uchwyt kierownicy.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Droga hamowania a droga zatrzymaniaDroga hamowania to odległość przebyta przez samochód od momentu uruchomienia hamulca do całkowitego zatrzymania auta. Natomiast aby poznać drogę zatrzymania, trzeba doliczyć odcinek, który przejedzie samochód od momentu zauważenia przeszkody czy zagrożenia przez kierowcę do naciśnięcia przez niego hamulca i rozpoczęcia działania układu hamulcowego.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Gołoledź i ślizgawicaGołoledź powstaje, gdy deszcz lub mżawka opada na podłoże o temperaturze niższej od zera. Spadające kropelki rozpływają się i zamarzają w postaci gładkiej, równej, przezroczystej warstwy lodu pokrywającej podłoże. Natomiast ślizgawica tworzy się często po krótkotrwałej odwilży, nie na skutek opadów, lecz w wyniku zamarzania cienkiej warstwy wody pokrywającej powierzchnię. Oba zjawiska powodują drastyczne pogorszenie warunków drogowych.

Tagi: Opel
Źródło: moto-przestrzen.pl

Teoria obciążenia oraz hałasTeoria obciążenia poznawczego zakłada, że pamięć robocza może przechowywać jednocześnie tylko ograniczoną ilość informacji. Kiedy kierowca prowadząc samochód, przekroczy ten limit np. słuchając radia, rozmawiając z pasażerem czy przez telefon, ograniczy swoją zdolność do przetwarzania informacji wizualnych z obserwacji drogi. A jak hałas wpływa na kierowców?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak jeździć po dziurachNie zawsze kierowca ma możliwość ominięcia dziury w nawierzchni – czasem nie zdąży przed nią wyhamować, czasem jej ominięcie wiąże się ze zbyt gwałtownym i nagłym manewrem, który może zaskoczyć innych uczestników ruchu. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia samochodu, warto zastosować się do kilku porad.

Tagi: Mini
Źródło: moto-przestrzen.pl

Fotel jest ważnyJak często kierowcy sprawdzają lub korygują ustawienie fotela w samochodzie? Pewnie większość poza sytuacją, kiedy po raz pierwszy usiedli za kierownicą swojego samochodu, robi to tylko gdy ktoś inny prowadzi auto i trzeba ponownie dopasować ustawienia dla siebie. Jednak czy nawet wtedy kierowcy robią to prawidłowo?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jeśli w góry, to łańcuchyJeżeli wybieramy się w podróż, podczas której możemy napotkać nieprzejezdne i zasypane śniegiem drogi, warto zaopatrzyć się w łańcuchy przeciwśniegowe, które ułatwią nam pokonanie takich tras. Dodatkowo jeśli przy pokrytej śniegiem drodze znajduje się znak C-18, czyli nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych, bez nich nie można kontynuować jazdy.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Na parkingach w czasie zakupów last minuteOstatnie dni przed świętami, centra handlowe i supermarkety pełne są klientów. Większość przyjeżdża na zakupy samochodami. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, jak uniknąć dodatkowych problemów na parkingach przed świętami.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Z winy pasażeraCzy zachowanie pasażera może być przyczyną wypadku? W 2021 roku zidentyfikowano w Polsce 125 takich wypadków, w których 5 osób zginęło, a 121 zostało rannych*. W jaki sposób zachowanie pasażera może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo jazdy? Rozprasza kierowcę.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Poczekaj z odpięciem pasa bezpieczeństwaW zeszłym roku 8% wszystkich wypadków drogowych zakończyło się wywróceniem się pojazdu. Zostało w nich rannych aż 2037 osób, a 146 poniosło śmierć. Co zrobić po wywróceniu się auta? Jeśli jesteśmy przytomni, przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności należy ocenić sytuację.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Nie wchodź na czerwonymPośpiech, nieuwaga, nieprawidłowa ocena odległości od nadjeżdżającego pojazdu czy zwykła brawura – to wszystko mogą być powody wejścia pieszego na jezdnię przy czerwonym świetle. W takich okolicznościach w zeszłym roku zostało rannych prawie 100 osób, a 11 poniosło śmierć. Najwięcej wypadków spowodowanych przez pieszych ma miejsce w listopadzie i grudniu.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Mówią, że wystarczy jechać ostrożnieUżytkownicy dróg będący pod wpływem alkoholu są znacznie bardziej narażeni na udział w wypadku*. Statystyki pokazują, że w Polsce w 2021 roku uczestniczyli oni w 2488 wypadkach drogowych, w których śmierć poniosło 331 osób.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Pierwszy poślizgPierwszy poślizg w życiu to dla każdego kierowcy bardzo trudne doświadczenie, a opanowanie takiego poślizgu w warunkach drogowych bez odpowiedniego przeszkolenia jest prawie niemożliwe. Co robić, aby uniknąć sytuacji, gdy auto nie jedzie po założonym torze jazdy i zmierza poza drogę?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jesień na drodzeNiskie temperatury, mgły, opady atmosferyczne, liście, błoto – wszystko to sprawia, że ulice stają się niebezpiecznie śliskie i wydłuża się droga hamowania. Warto pamiętać, iż w deszczową pogodę należy zachować odpowiednią odległość od poprzedzającego samochodu, a wszystkie manewry wykonywać z większym marginesem bezpieczeństwa.

Tagi: MG
Źródło: moto-przestrzen.pl

Niebezpieczne zderzenia boczne pojazdówZderzenie się pojazdów w ruchu stanowiło ponad 55% wszystkich wypadków drogowych w Polsce w 2021 roku. Z tego najwięcej było zderzeń bocznych (7371), w których zginęło też najwięcej osób (443 osoby) i najwięcej było rannych (8771 osób). Dlaczego zderzenia boczne są tak niebezpieczne i w jakich sytuacjach występują najczęściej?

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Złota godzina na drodzeZłota godzina, czyli czas tuż przed zachodem słońca lub tuż po wschodzie, szczególnie atrakcyjny do robienia zdjęć, stanowi jesienią zagrożenie dla kierowców. Nisko położone nad horyzontem słońce może oślepiać kierujących, co prowadzi do ryzyka zaburzenia procesu widzenia i zmniejszenia zdolności rozpoznawania przedmiotów.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Gdy hamujesz awaryjnie, to na maksaInstalowane w samochodach systemy typu ABS, ESC czy ASR podnoszą bezpieczeństwo jazdy pod warunkiem, że kierowca wie, jak działają i jak z nich korzystać. Szczególnie dotyczy to przeciwblokującego układu hamulcowego (ABS). Czy hamując awaryjnie pojazdem z ABS, należy hamować pulsacyjnie? Nie. Czy należy maksymalnie wcisnąć pedał hamulca?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Ufać czy nie ufaćJak bardzo kierowca powinien ufać innym uczestnikom ruchu? Zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania kierowca ma prawo zakładać, że inni przestrzegają przepisów ruchu drogowego, czyli ufać. Chyba że okoliczności wskazują inaczej.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Szkolenie dla Policji w Szkole Bezpiecznej Jazdy RenaultPolicjanci z Komendy Stołecznej Policji wzięli udział w specjalistycznym kursie z zakresu doskonalenia techniki jazdy w trudnych warunkach drogowych. Szkolenie prowadzone było na Torze Modlin przez trenerów Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault i Akademii Megane R.S. z wykorzystaniem samochodów Renault Arkana E-Tech oraz Renault Megane R.S. Trophy.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kia ponownie wykorzysta zużyte akumulatoryKia Europe, w ramach ukierunkowania na zrównoważony rozwój, potwierdziła plan ponownego wykorzystania zużytych akumulatorów wymontowanych z samochodów elektrycznych w nowatorskich systemach, tzw. Second Life, magazynowania energii.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpieczeństwo się opłacaWprowadzane sukcesywnie zmiany w przepisach i wysokości mandatów w Polsce dotyczą wielu niebezpiecznych zachowań kierowców na drodze, takich jak przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy niewłaściwe wyprzedzanie. Za wymienione wykroczenia kierowca może zapłacić podwójną stawkę, gdy powtórzy je w czasie dwóch lat.

Tagi: Mandat
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kultura jazdy w korkuDruga połowa sierpnia to okres powrotów z wakacji. Wtedy częściej niż zazwyczaj możemy spotkać się z zatorami na drodze. W takiej sytuacji częściej też możemy zostać mimowolnymi świadkami lub nawet ofiarami niebezpiecznej pomysłowości kierowców na uniknięcie stania w korku.

Źródło: moto-przestrzen.pl

(Nie) zdążyć przed szlabanemPokonywanie przejazdu kolejowego nie należy do najtrudniejszych manewrów, o ile robi się to z głową. W razie nieuwagi grozi nam bowiem między innymi znalezienie się w aucie pomiędzy opuszczonymi rogatkami. W momencie, gdy maszynista dostrzeże nasz samochód na torach, nawet przy natychmiastowym hamowaniu pociągu na bezpieczny finał najczęściej jest za późno.

Tagi: Olej
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, pilnuj ciśnieniaChoć wiele osób planuje wakacyjny urlop z dużym wyprzedzeniem, to często w swoich przygotowaniach do podróży nie uwzględnia kontroli stanu technicznego pojazdu. Szczególnie ważna jest kontrola ciśnienia w oponach, a także sprawdzenie głębokości bieżnika.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak zaoszczędzić za kierownicą, jadąc bezpieczniej?Czy wysokie ceny paliwa mogą zmusić kierowców do przemyślenia swoich nawyków za kierownicą? Stało się tak w Wielkiej Brytanii, gdzie coraz bardziej kosztowna jazda samochodem nieoczekiwanie zaczęła przekładać się na popularność ekojazdy. Taki styl prowadzenia auta sprzyja również poprawie bezpieczeństwa na drogach. Jakie są najważniejsze zasady ecodrivingu?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowcy, uwaga na traktory!Rozpoczęły się już zbiory niektórych gatunków roślin, dlatego zwiększa się prawdopodobieństwo napotkania ciągnika rolniczego na drodze. Podjeżdżanie zbyt blisko takiego pojazdu czy ryzykowne wyprzedzanie go to niestety częste zachowania polskich kierowców.

Źródło: moto-przestrzen.pl

„Na żywo” zza kierownicyWakacje ze smartfonem w ręce? Dlaczego nie, o ile nie prowadzimy w tym samym czasie samochodu i nie zajmujemy się telefonem bardziej niż tym, co dzieje się na drodze. W przeciwnym razie dekoncentracja za kierownicą może skończyć się wypadkiem.

Tagi: Smart
Źródło: moto-przestrzen.pl

reklama
Polecamy
Czad – cichy zabójca znów zbiera żniwo

Czad – cichy zabójca znów zbiera swoje śmiertelne żniwo! Nie widać go, nie czuć, a już niewielka jego ilość może być niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. W Polsce każdego roku z powodu czadu umiera lub ulega zatruciu wiele osób. Skąd się bierze czad i dlaczego jest niebezpieczny Tlenek węgla wydobywa się z wadliwych lub […]

Tagi: MG
Źródło: bezpiecznapodroz.org

reklama
Kontakt z nami
MotoInfo24.pl poleca:   Oferty poleasingoweUbezpieczenia OC /ACCzęści samochodoweSporty samochodowe