Bezpieczeństwo  RSS
Największy rozpraszacz kierowcy?Co najbardziej rozprasza kierowców podczas jazdy? Brytyjscy kierowcy twierdzą, że jest to widoczny we wstecznym lusterku samochód, który jedzie zbyt blisko nich. Jazda na zderzaku to problem również na polskich drogach. Takie zachowanie w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do karambolu na drodze szybkiego ruchu.

Tagi: Karambol
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak wyprzedzić rowerzystę lub kolumnę rowerzystów?W ubiegłym roku to właśnie w czerwcu miało miejsce najwięcej wypadków z udziałem kierujących rowerami*. Do szczególnie niebezpiecznych momentów dla tych uczestników ruchu należy wyprzedzanie rowerzysty lub kolumny rowerzystów przez samochód. O czym powinien pamiętać kierowca, aby wykonać ten manewr, nie powodując zagrożenia na drodze?

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Załamanie pogody za kierownicąZ powodu zmiany klimatu może wzrastać częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Gwałtowne burze, ulewy czy grad – takie warunki na drodze są zagrożeniem dla kierowcy i wiążą się z koniecznością sprawnego reagowania przy mocno ograniczonej widoczności. Kiedy prowadzimy, a pogoda nagle się pogorszy, jest to sygnał, że musimy być gotowi do zmiany stylu jazdy, zwłaszcza jeśli znajdujemy się na drodze szybkiego ruchu, gdzie rozwijane przez kierowców prędkości są spore.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Innowacyjny system bezpieczeństwa w nowych LexusachAsystent bezpieczenego wysiadania (Safe Exit Assist), który uniemożliwi otwarcie drzwi, jeśli z tyłu nadjeżdża inny pojazd lub rowerzysta, to pionierska technologia Lexusa. Marka szacuje, że może ona pomóc w zmniejszeniu liczby wypadków spowodowanych nieuważnym otwarciem drzwi aż o 95%. System zadebiutował w drugiej generacji Lexusa NX, a wkrótce będzie dostępny w nowych SUV-ach– elektrycznym modelu RZ oraz w 5. generacji modelu RX.

Tagi: Lexus
Źródło: moto-przestrzen.pl

EQS SUV z zaawansowanymi systemami wsparciaModułowe pakiety wyposażenia ułatwiają konfigurację modelu EQS SUV zgodnie z osobistymi preferencjami. W zestawy powiązano również rozbudowane systemy wspomagające bezpieczeństwo. Ich lista obejmuje m.in. monitorowanie ruchu poprzecznego na skrzyżowaniach, udoskonalone centrowanie samochodu na pasie ruchu czy wsparcie kierowcy podczas nagłego manewru omijania – zarówno pojazdów, pieszych, jak i rowerzystów.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Hulajnogi elektryczne – na co powinni uważać kierowcy?Niebezpieczne wypadki z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych nie należą do rzadkości. Badania przeprowadzone w Finlandii pokazały, że odsetek obrażeń w wypadkach u hulajnogistów jest wyższy niż w przypadku transportu pieszego, rowerowego czy motocyklowego*. Jak powinni zachowywać się kierowcy samochodów, by ograniczyć ryzyko wypadku z udziałem kierującego hulajnogą? Duże znaczenie ma m.in. zasada ograniczonego zaufania i znajomość aktualnych przepisów dotyczących pierwszeństwa przejazdu.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Ford Pro wprowadza kompleksowe rozwiązanie w zakresie ładowaniaFord Pro wprowadza zintegrowane rozwiązanie w zakresie ładowania, które ma pomóc europejskim klientom w znalezieniu najlepszej strategii ładowania flot pojazdów elektrycznych, ułatwi instalację infrastruktury oraz zoptymalizuje proces ładowania pojazdów. Ford Pro Charging jest kluczowym produktem Forda Pro, który został zintegrowany z innymi rozwiązaniami Forda Pro, by uprościć jak najbardziej jego obsługę i zarządzanie przez menadżerów flot, a także proces ładowania przez kierowców, co wpłynie na poprawę efektywnego wykorzystania pojazdów.

Tagi: Ford
Źródło: moto-przestrzen.pl

Ford przeszkolił już ponad 3700 młodych kierowcówW miniony weekend na terenie Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie odbyło się bezpłatne szkolenie dla młodych kierowców. Program Ford Driving Skills for Life pomaga niedoświadczonym użytkownikom dróg poprawić swoje umiejętności.

Tagi: Ford, Mini
Źródło: moto-przestrzen.pl

C40 Recharge otrzymało pięć gwiazdek w testach Euro NCAPVolvo Cars od lat zdobywa najwyższe noty w testach bezpieczeństwa Euro NCAP. Pięć gwiazdek od Euro NCAP to w naszej firmie już tradycja. Takie noty otrzymały wszystkie pozostałe modele Volvo oraz wiele modeli już nieprodukowanych.

Tagi: Volvo
Źródło: moto-przestrzen.pl

Czy punktualność może być niebezpieczna?Większość z nas nie lubi się spóźniać. Są jednak sytuacje, w których próba dojechania do celu o umówionej godzinie może zagrażać naszemu życiu. Jak wynika z badań, presja czasowa ma wpływ na styl jazdy kierowców, a przede wszystkim – na prędkość. O ile pora rozpoczęcia pracy jest zwykle z góry ustalona i nie możemy sobie pozwolić na przyjazd wtedy, kiedy chcemy, o tyle w wolne dni starajmy się unikać presji czasowej, ponieważ pośpiech na drodze może skłaniać kierowców do ryzykownych zachowań.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Renault szkoli polskich strażakówPodczas szkolenia zorganizowanego przez Renault Polska wykładowcy i instruktorzy Szkół i Ośrodków Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej z całej Polski mieli okazję zapoznać się z systemami bezpieczeństwa w pojeździe elektrycznym lub hybrydowym i sposobami postępowania w razie wypadku lub pożaru

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpiecznie za kierownicą po dłuższej przerwie

#zrodlo

Czasem okoliczności życiowe sprawiają, że mimo posiadanego prawa jazdy żegnamy się na jakiś czas z możliwością prowadzenia samochodu. Niezależnie od tego, jak długo nie siedzieliśmy za kierownicą – kilka miesięcy czy kilka lat – ważne, abyśmy przed ponownym wyjechaniem na drogę upewnili się, że jesteśmy na to gotowi i nie stanowimy zagrożenia dla siebie, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, nie ignoruj znaku P-21Są takie miejsca na drodze, które zgodnie z przepisami prawa powinny być omijane przez kierowców. Jednak niektórzy kierujący, widząc pasy wyznaczające powierzchnię wyłączoną z ruchu, czyli znak P-21, traktują ją jak przestrzeń idealnie nadającą się do wyprzedzana, postoju czy zaparkowania. Tymczasem nie jest to ani bezpieczne, ani legalne.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Startuje szósta edycja Ford Driving Skills For LifeFord Polska rusza z szóstą odsłoną programu bezpłatnych szkoleń dla młodych kierowców Ford Driving Skills for Life 2022. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 28-29 maja w Warszawie. Bezpłatny program szkoleniowy dla młodych kierowców Ford Driving Skills for Life organizowany przez Fundację Forda na całym świecie odbędzie się w Polsce już po raz szósty. Intensywne zajęcia praktyczne i teoretyczne skupią się na obszarach, w których świeżo upieczonym kierowcom brakuje doświadczenia, a także na problemach związanych z rozpraszaniem uwagi.

Tagi: Ford
Źródło: moto-przestrzen.pl

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu DrogowegoTelefony komórkowe, nieuważni uczestnicy ruchu drogowego czy głośni współpasażerowie - kierowcy muszą zwracać uwagę na coraz więcej czynników, które mogą ich rozpraszać podczas jazdy. Naprzeciw potrzebom wychodzą producenci samochodów, którzy stale poszerzają możliwości technologiczne systemów bezpieczeństwa. Nieodłącznym elementem wyposażenia pojazdów stali się asystenci jazdy.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, nie daj się wiosennemu zmęczeniuChoć tzw. wiosenne przesilenie nie jest jednostką chorobową, wielu kierowców właśnie o tej porze roku skarży się na gorsze samopoczucie i uczucie zmęczenia. Jak wpływa to na zdolność prowadzenia i bezpieczeństwo jazdy?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Czy autostrada może zahipnotyzować kierowcę?

#zrodlo

Czy zdarza ci się przejechać kilkadziesiąt kilometrów i zupełnie tego nie pamiętać? Dotykający kierowców na dłuższych, prostych i monotonnych odcinkach drogi stan tzw. hipnozy drogowej czy autostradowej niejednokrotnie prowadzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji, gdy naszej uwadze może umknąć pojazd włączający się do ruchu lub przeszkoda.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Młodzi kierowcy nadal zbyt niebezpieczniKierujący pomiędzy 18 a 24 rokiem życia od lat stanowią grupę z najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. Brak doświadczenia, niejednokrotnie zbytnia pewność siebie i szereg ryzykownych zachowań podejmowanych przez świeżo upieczonych kierowców może często prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze i kolizji.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Sprawdź, czy poprawnie otwierasz drzwi do samochoduRozpoczął się sezon rowerowy. Kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo rowerzystów nie tylko podczas jazdy, lecz także przy wysiadaniu z samochodu. W tym celu warto opanować holenderską metodę otwierania drzwi, tzw. Dutch Reach. Pomóc mogą także technologie stosowane w nowoczesnych samochodach.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, nie bądź drogowym recydywistąRyzykowne zachowania użytkowników dróg mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego i powodują wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Jednak wciąż się zdarzają, często świadomie popełniane wielokrotnie. Dowiedziono, że pojazdy, do których numerów rejestracyjnych można przypisać wiele mandatów (9 lub więcej w ciągu roku), statystycznie częściej uczestniczą w kolizjach drogowych*. W Polsce od września drogowi recydywiści otrzymają podwójne mandaty.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Groźne parkowanie na chodnikuGdy znalezienie miejsca do parkowania w danej okolicy jest wyzwaniem, pomysłowość kierowców w zastawianiu chodników bywa zaskakująca. Tymczasem takie zachowanie kierujących może być bardzo groźne dla dzieci, rodziców z wózkami czy osób niepełnosprawnych, które aby ominąć blokujący przejście samochód, są zmuszone zejść na jezdnię.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, uważaj na silny wiatrSilne podmuchy wiatru mogą być bardzo groźne dla uczestników ruchu drogowego. Kierujący jest wtedy narażony na utratę panowania nad autem, zjechanie z toru jazdy, a w skrajnych przypadkach jego pojazd może zostać dosłownie zdmuchnięty z drogi. Niebezpieczne są także spadające gałęzie czy zniszczone elementy infrastruktury.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowcy kontra dziurawe drogiOdwilż i wahania temperatur wyjątkowo sprzyjają powstawaniu ubytków w nawierzchni ulic. Uszkodzony asfalt, straszący głębszymi bądź płytszymi dziurami, to prawdziwe utrapienie kierowców o tej porze roku. Nieuważna jazda w takich warunkach i najechanie na wyrwę czy wybój może skutkować nie tylko uszkodzeniem auta, ale również ryzykiem wypadku drogowego.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, czy wiesz, kiedy wyprzedzasz?Wyprzedzanie sprawia problemy wielu kierowcom. Często można zaobserwować łamanie przepisów ruchu drogowego przez osoby wykonujące ten manewr. W niektórych sytuacjach kierujący nie zdają sobie nawet sprawy, że właśnie wyprzedzają jadący obok pojazd. Prowadzi to do tak niebezpiecznych sytuacji jak wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Starszy kierowca, nie znaczy gorszyCzy wiek kierowcy pozwala określić jego zdolność do prowadzenia pojazdu? Z badań wynika, że dużo większe znaczenie ma stan zdrowia danej osoby. Bardzo ważne są regularne kontrolne wizyty u lekarza, ponieważ niektórzy kierowcy z powodu chorób i przyjmowanych leków mogą nie być w stanie prowadzić bezpiecznie i stanowią zagrożenie na drogach.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, nie urządzaj samochodowych kuligówFerie zimowe zachęcają do aktywnego wypoczynku, a rodzice, próbując uatrakcyjnić dzieciom dni wolne od nauki, czasem realizują niebezpieczne pomysły. Jednym z nich są samochodowe kuligi, czyli ciągnięcie przez jadący samochód przywiązanych sanek z małymi pasażerami. Taka zabawa może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Samochodem na nartyRozpoczął się kilkutygodniowy okres ferii zimowych. Wiele osób wybiera się w tym czasie w góry, by pojeździć na nartach czy snowboardzie. Kierowcy powinni jednak odpowiednio przygotować się do takiej podróży, aby w bezpieczny sposób przewieźć sprzęt i nie dać się zaskoczyć trudnym warunkom na drodze.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Płynna jazda po mieście w 5 krokachZablokowane skrzyżowanie, pół samochodu na pasach, kiedy piesi mają zielone światło, dziwne manewry innych kierowców, głośne klaksony… znajome obrazki zza kierownicy? Jazda po mieście, zwłaszcza przy dużym natężeniu ruchu, może być stresująca nie tylko dla początkującego kierowcy. Umiejętność płynnego poruszania się samochodem w miejskiej dżungli pozwoli spokojniej dotrzeć do celu i zaoszczędzić paliwo.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, uważaj na pracowników drogowychOkazuje się, że bycie pracownikiem drogowym nie należy do najbezpieczniejszych sposobów zarobkowania. Poważne zagrożenie dla tych osób stanowią… kierowcy, którzy ignorują ostrzegawcze oznakowanie oraz ograniczenia prędkości w pobliżu miejsc robót drogowych.

Tagi: Aro
Źródło: moto-przestrzen.pl

Nie bądź niedzielnym kierowcą na autostradzieW okresie świąteczno-noworocznym wielu polskich kierowców przemierza setki kilometrów, by spotkać się z bliskimi czy spędzić wolne dni z dala od domu. Nierzadko przynajmniej część trasy pokonują autostradą lub drogą szybkiego ruchu. Warto przypomnieć sobie, jak bezpiecznie i sprawnie poruszać się po drogach tego rodzaju, zwłaszcza jeśli na co dzień nie mamy ku temu okazji.

Źródło: moto-przestrzen.pl

reklama
Polecamy
Homologacja pojazdów – gwarancja bezpieczeństwa

Na zdjęciu samochód przed pachołkami. Zdjęcie ilustracyjne do tematu Homologacja pojazdów - gwarancja bezpieczeństwaHomologacja pojazdów – gwarancja bezpieczeństwa. O homologacji prawdopodobnie słyszeli wszyscy, jednak czym ona jest wie niewielu. Homologacja jest procesem pozwalającym zweryfikować czy produkt poddawany ocenie spełnia wszystkie normy przewidziane dla niego. Po uzyskaniu pozytywnych wyników cały proces kończy się wydaniem stosownego Świadectwa Homologacji. Homologacja pojazdów – gwarancja bezpieczeństwa – świadectwo homologacji Najczęściej pierwszym skojarzeniem związanym […]

Tagi: MG
Źródło: bezpiecznapodroz.org

reklama
Kontakt z nami
MotoInfo24.pl poleca:   Oferty poleasingoweUbezpieczenia OC /ACCzęści samochodoweSporty samochodowe