Bezpieczeństwo  RSS
Samochodem na nartyRozpoczął się kilkutygodniowy okres ferii zimowych. Wiele osób wybiera się w tym czasie w góry, by pojeździć na nartach czy snowboardzie. Kierowcy powinni jednak odpowiednio przygotować się do takiej podróży, aby w bezpieczny sposób przewieźć sprzęt i nie dać się zaskoczyć trudnym warunkom na drodze.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Płynna jazda po mieście w 5 krokachZablokowane skrzyżowanie, pół samochodu na pasach, kiedy piesi mają zielone światło, dziwne manewry innych kierowców, głośne klaksony… znajome obrazki zza kierownicy? Jazda po mieście, zwłaszcza przy dużym natężeniu ruchu, może być stresująca nie tylko dla początkującego kierowcy. Umiejętność płynnego poruszania się samochodem w miejskiej dżungli pozwoli spokojniej dotrzeć do celu i zaoszczędzić paliwo.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, uważaj na pracowników drogowychOkazuje się, że bycie pracownikiem drogowym nie należy do najbezpieczniejszych sposobów zarobkowania. Poważne zagrożenie dla tych osób stanowią… kierowcy, którzy ignorują ostrzegawcze oznakowanie oraz ograniczenia prędkości w pobliżu miejsc robót drogowych.

Tagi: Aro
Źródło: moto-przestrzen.pl

Nie bądź niedzielnym kierowcą na autostradzieW okresie świąteczno-noworocznym wielu polskich kierowców przemierza setki kilometrów, by spotkać się z bliskimi czy spędzić wolne dni z dala od domu. Nierzadko przynajmniej część trasy pokonują autostradą lub drogą szybkiego ruchu. Warto przypomnieć sobie, jak bezpiecznie i sprawnie poruszać się po drogach tego rodzaju, zwłaszcza jeśli na co dzień nie mamy ku temu okazji.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, mądrze używaj światełW sezonie, kiedy pogorszona widoczność z powodu opadów i gęstych mgieł niejednemu kierowcy sprawia kłopot, dbanie o sprawność i czystość oświetlenia w naszym samochodzie nabiera szczególnego znaczenia. Bardzo ważne (niezależnie od pory roku) jest również prawidłowe używanie kierunkowskazów.

Tagi: MG
Źródło: moto-przestrzen.pl

Nie bój się odebrać kluczyków

#zrodlo

Często wahamy się lub nie chcemy reagować, gdy widzimy, że ktoś z naszych bliskich chce wsiąść za kierownicę po tym, jak spożywał alkohol. Jednak pamiętajmy, że kierowca pod wpływem alkoholu zawsze stanowi zagrożenie i może przyczynić się do wypadku, w którym ucierpią inni. Jak zapobiec takiej sytuacji?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Zimowe must have każdego kierowcyKalendarzowa zima jeszcze przed nami, ale warunki atmosferyczne już teraz przypominają te zimowe. Dlatego zimowe opony, skrobaczka do szyb czy szczotka do odśnieżania to obowiązkowe elementy, które powinny znaleźć się w wyposażeniu samochodu przy obecnej pogodzie. Coraz częstsze ujemne temperatury i pierwsze opady śniegu to ostatni dzwonek, aby przygotować samochód do nadchodzącej zimy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Parkowanie tyłem w 5 krokachParkowanie prostopadłe tyłem nie należy do ulubionych manewrów dużej części kierowców. Choć ma liczne zalety, jest zwykle jednym z najsłabiej przećwiczonych sposobów parkowania, zwłaszcza w przypadku początkujących kierowców. Często unikają go jednak również bardziej doświadczone osoby. Warto więc przypomnieć sobie, w jaki sposób sprawnie i bezpiecznie parkować tą metodą.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Uważaj na nocne przymrozkiTrwa pełnia jesieni. Panujące warunki atmosferyczne często okazują się prawdziwym wyzwaniem dla kierowców. Nowym elementem jesiennej aury są nocne przymrozki, oznaczające kolejne zagrożenia na drogach. O tej porze roku zdążyliśmy już nieco przywyknąć do zmiennej pogody, szybko zapadającego zmierzchu, zalegających na drogach liści, porywistych wiatrów, pogorszonej widoczności czy mgły. Jednak nocne przymrozki mogą zaskoczyć niejednego kierującego.

Tagi: MG, Olej
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak założyć łańcuchy na koła?Nadchodzi zima, a wraz z nią coraz szybciej zapadający zmrok, błoto pośniegowe i opady. Jak kierowcy powinni przygotować siebie oraz swoje samochody do różnych, nieraz bardzo trudnych warunków drogowych? Skoda przedstawia porady swoich ekspertów. Dni stają się coraz krótsze – kierowcy wyruszają z domów rano, jeszcze w półmroku i często wracają już po ciemku.

Tagi: Skoda
Źródło: moto-przestrzen.pl

Niewidzialny pieszyTo, co kierowca widzi na drodze, zawsze jest ściśle uzależnione od jego koncentracji uwagi. Kiedy podczas jazdy skupiamy się na przykład na prowadzeniu ważnej rozmowy, możemy przeoczyć coś o wiele ważniejszego, co dzieje się na drodze, niezależnie od tego, czy za szybą jest noc czy dzień.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpłatne szkolenia dla kierowców z MazowszaKierowcy z grup wiekowych 18-24 oraz 55+ przez kolejne trzy lata będą mogli wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach odbywających się na Torze Modlin z wykorzystaniem samochodów Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Ogłoszony projekt, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, jest organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Tagi: Renault, Olej
Źródło: moto-przestrzen.pl

1 Listopada na drogach

#zrodlo

Jak co roku 1 listopada należy liczyć się ze wzmożonym ruchem i możliwymi utrudnieniami na drogach. Liczniejsze niż zwykle kontrole policji, tzw. niedzielni kierowcy, nieprzewidywalni piesi kupujący znicze i kwiaty często tuż przy drodze, a do tego niełatwe jesienne warunki – w najbliższych dniach opanowanie za kierownicą i zasada ograniczonego zaufania nabierają szczególnego znaczenia.

Tagi: Policja
Źródło: moto-przestrzen.pl

Niebezpieczne jesienne weekendyWciąż zbyt wielu polskich kierowców ignoruje ryzyko związane z prowadzeniem samochodu po spożyciu alkoholu, takie jak większa brawura, gorsza umiejętność oceny sytuacji na drodze czy spowolnienie reakcji za kierownicą. W zeszłym roku najwięcej osób z winy kierującego znajdującego się pod wpływem tej substancji zginęło we wrześniu i październiku. Szczególnie niebezpieczne okazują się soboty i niedziele czy długie weekendy, jak ten na przełomie października i listopada.

Tagi: Alkohol
Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpłatne szkolenia Ford Driving Skills For LifeW miniony weekend na terenie Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie odbyło się bezpłatne szkolenie dla młodych kierowców. Podczas dwóch intensywnych dni – w ramach programu edukacyjnego Ford Driving Skills for Life – przeszkolono prawie 200 uczestników w wieku 18-24 lata.

Tagi: Ford, Mini
Źródło: moto-przestrzen.pl

Październik szczególnie niebezpieczny na drogachJesienią dostosowanie techniki prowadzenia samochodu do zmiennych i często trudnych warunków ma szczególne znaczenie. W ostatnich latach to właśnie w październiku w wypadkach drogowych w Polsce zginęło najwięcej osób. Deszczowa pogoda, kałuże, szybko zapadające ciemności czy leżące na drodze liście nie ułatwiają bezpiecznej jazdy, ale ostatecznie to kierowca podejmuje decyzję, z jaką prędkością porusza się po mokrej nawierzchni albo czy ustąpi pierwszeństwa pieszemu.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowca jak na autopilocieMówi się, że praktyka czyni mistrza. W przypadku codziennej jazdy tymi samymi drogami to powiedzenie nie zawsze się sprawdza. Jazda jak na autopilocie, dekoncentracja, zmniejszona świadomość, a nawet niedostrzeganie zmian – badania dowodzą, że w dobrze znanym, przewidywalnym otoczeniu kierowcy grozi osłabienie uwagi.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpłatne szkolenia z bezpieczeństwa jazdyKierowcy poniżej 25 roku życia powodują w Polsce najwięcej wypadków drogowych. Ford Polska kontynuuje program bezpłatnych szkoleń dla młodych kierowców. Jego piąta edycja odbędzie się w dniach 16-17 października 2021 roku na terenie Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie.

Tagi: Ford
Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpieczniejsze drogi dla wszystkichWszyscy znamy z naszych codziennych podróży do pracy, szkoły, czy na zakupy, odcinki dróg lub punkty, w których należy zachować szczególną ostrożność. W niektórych przypadkach możemy zdecydować się na objazd, aby bezpieczne dotrzeć do celu. Ford opracował nowe rozwiązanie „RoadSafe”, które pozwoli ostrzegać kierowców przed miejscami o podwyższonym ryzyku, a przy okazji przekaże lokalnym władzom informacje, pomocne w udoskonalaniu infrastruktury komunikacyjnej.

Tagi: Ford
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jazda pod prądJazda niezgodnie z obowiązującym kierunkiem ruchu ma różne przyczyny. Wielu kierowców robi to, będąc pod wpływem alkoholu. Niektórzy są zbyt zmęczeni, aby dostrzec znaki drogowe. Innych gubi dekoncentracja i robią to przez pomyłkę. Są też tacy, którzy jazdę pod prąd traktują jako wyjście awaryjne, gdy chcą wydostać się z zatoru na drodze i nie cofną się nawet przed wykorzystaniem do tego celu utworzonego dla służb ratunkowych korytarza życia.

Tagi: Alkohol
Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpieczna zmiana pasa ruchuW ubiegłym roku nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 480 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących. Manewr ten wykonujemy tak często, że łatwo możemy zapomnieć się i nie skontrolować wcześniej martwego pola czy nie dopilnować włączenia na czas kierunkowskazu. A zgodnie z prawem kierującemu wolno zmienić zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Ronda nie takie straszneSkrzyżowania o ruchu okrężnym, popularnie nazywane rondami, wzbudzają w wielu kierowcach uczucie niepewności – kierujący obawiają się, czy poruszając się po nich, nie popełniają błędów. Takie skrzyżowania są jednak bezpieczniejsze niż tradycyjne, wymuszają zredukowanie prędkości, zmniejsza się też ryzyko wypadków, a jeżeli już do nich dojdzie, ich skutki mogą być mniej dotkliwe.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpieczeństwo przede wszystkimSezon urlopowy powoli dobiega końca, ale jesień to również dobry czas na kilkudniowe wyjazdy całą rodziną, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak odpowiednio zabezpieczyć bagaże w samochodzie.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpieczne powroty do szkołyPoczątek roku szkolnego i powrót dzieci do szkół to czas nasilenia ruchu na drogach, zwłaszcza ruchu pieszych w okolicach placówek edukacyjnych. Kierowcy powinni być w tym czasie szczególnie wyczuleni na najmłodszych użytkowników dróg, zredukować prędkość i kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Gorączka wakacyjnych powrotówOstatnie wakacyjne weekendy to zazwyczaj czas wyjątkowo wzmożonego ruchu na drogach. Pośpiech, stanie w korkach i pokusa nadrabiania straconego czasu to okoliczności niesprzyjające bezpieczeństwu jazdy. Warto więc wcześniej zaplanować podróż, aby przebiegła bez nerwów i wyruszyć w trasę, zanim rozpocznie się okres największego natężenia ruchu.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Z pasażerem w samochodzie mniej bezpiecznie?Rozproszenie uwagi kierowcy może stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa jazdy. Nie bez wpływu na koncentrację podczas prowadzenia pojazdu pozostaje zachowanie innych osób obecnych w samochodzie. Nawet zwykła rozmowa może przyczynić się do wypadku drogowego.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

W jakich butach najlepiej prowadzić samochód?Niejeden kierowca myśląc o bezpieczeństwie jazdy i zachowaniu ostrożności na drodze, pomija dobór odpowiedniego obuwia. Tymczasem wsiadając za kierownicę w butach na koturnie, wysokim obcasie czy w klapkach, może doprowadzić do sytuacji, w której bezpieczne prowadzenie samochodu okaże się znacznie utrudnione albo niemożliwe.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpieczny wyjazd z małym dzieckiemZa kierownicą siedzi przeważnie rodzic lub ktoś z najbliższej rodziny. Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas podróży, należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu fotelika, nieprzewożeniu we wnętrzu pojazdu przedmiotów, które w razie kolizji mogą zranić dziecko, a także o zaplanowaniu postojów i zabaw, by znudzony maluch nie utrudniał kierowcy skoncentrowania się na prowadzeniu auta.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Widzisz wypadek na drodze?Wakacje to okres najwyższej w całym roku liczby wypadków drogowych. W tym czasie mamy największą szansę, aby stać się świadkiem takiego zdarzenia. Nierzadko kierowcy doświadczają takiej sytuacji po raz pierwszy i zaskoczeni nie wiedzą, jak się zachować. Warto jednak nie dać się ponieść emocjom i pamiętać o kilku podstawowych zasadach postępowania, gdy jesteśmy świadkiem wypadku albo przejeżdżamy obok miejsca takiego zdarzenia.

Tagi: Wypadek, ADAC
Źródło: moto-przestrzen.pl

reklama
Polecamy
Morsowanie gdzie i dla kogo?

#zrodlo
morsy w jeziorze ZegrzyńskimMorsowanie jak, gdzie i dla kogo? Hartowanie ciała w zimnej wodzie, jest jedną ze skutecznych metod naturalnego wzmacniania odporności. Jak udowodnili naukowcy, kąpiel w wodzie o niskiej temperaturze ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Morsowanie nie jest jednak dla wszystkich, głównym przeciwskazaniem są choroby nerek i układu krążeniowo – oddechowego, nadciśnienie czy problemy z […]

Tagi: MG
Źródło: bezpiecznapodroz.org

reklama
Kontakt z nami
MotoInfo24.pl poleca:   Oferty poleasingoweUbezpieczenia OC /ACCzęści samochodoweSporty samochodowe